Witamy w Usuwanie-Owlosienia.pl

Jak przeprowadzić depilację woskiem?

Ranking najlepszych depilatorów laserowych Depilacja cukrowa, Depilacja woskiem, Metody depilacji

depilacja

Depilacja woskiem jest często chwalona jako skuteczna metoda na dość długotrwałe (bo aż do 4 tygodni) pozbycie się niechcianego owłosienia. Nie da się jednak zaprzeczyć, że początki zmagań z woskiem mogą być nieco… nieudane. Jeśli zastanawiasz się, czy robisz coś źle, zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem depilacji woskiem.

Nie każdy wosk jest taki sam

Pierwszym krokiem do skutecznej depilacji będzie zapoznanie się z rodzajami wosku, jakie mamy do dyspozycji. Zasadniczo, możemy je podzielić na trzy grupy:

1)      Wosk domowy, do stosowania na zimno, najczęściej dostępny w formie plastrów do depilacji.
Jest to wosk przeznaczony także do skóry delikatnej, a w przypadku bardzo łagodnych plastrów – także naczynkowej. Depilacja wykonana takim woskiem z reguły jest mniej bolesna od wosku płynnego, który utwardza się na skórze. Jednak może być to związane z faktem, że bardzo często zdarza się, że wosk w plastrach nie wyrywa wszystkich włosków. Umiejętne stosowanie wosku w plastrach wymaga dużej wprawy i na pewno nie nadaje się dla wszystkich. Wiele zależy od rodzaju włosów na Twoim ciele. Jeśli jednak wosk w plastrach sprawdzi się w Twoim przypadku, to bardzo dobrze – zyskujesz niedrogie i szybkie rozwiązanie gwarantujące nawet do czterech tygodni gładkości.

2)      Wosk płynny, do stosowania na gorąco, po uprzednim podgrzaniu.

Wosk taki możemy podgrzać w specjalnym podgrzewaczu, kuchence mikrofalowej lub zwykłym garnku z wodą. Powinien się on roztopić do odpowiedniej (płynnej i bardzo lepkiej) konsystencji. Taki wosk nakładamy na skórę, przyklejamy odpowiedni pasek i czekamy, aż trochę stwardnieje – wtedy odrywamy energicznym ruchem. Wosk w takiej postaci z pewnością dokładniej usuwa wszystkie włoski, ale co za tym idzie… także znacznie bardziej odczuwalnie.

3)      Wosk u kosmetyczki.

Gabinety kosmetyczne często posiadają w swoim asortymencie profesjonalne woski, nieraz sprowadzane zza granicy lub od zaufanego dostawcy. Ale to nie wszystko. Taki wosk bowiem jesteś w stanie kupić sobie sama po wcześniejszym rozeznaniu rynku, jednak to kosmetyczka posiada gruntowną wiedzę na jego temat – w jaki sposób najlepiej go podgrzać, jaka jest jego najbardziej optymalna konsystencja, jak długo należy czekać przez zerwaniem plastra, i pod jakim kątem należy to zrobić. Ten cały tzw. „know-how” profesjonalnej kosmetyczki zapewnia skuteczną, szybką i niemal całkowicie bezbolesną depilację.

Czy zatem woskowanie w domu nie jest godne polecenia? Absolutnie nie, myślę jednak, że być może warto je poprzedzić gruntownym zapoznaniem się z tematem podczas kilku wizyt w salonie piękności. Dla osób chętnych spróbować swoich sił samodzielnie, lub pragnących udoskonalić sposób przeprowadzania zabiegu depilacji woskiem, przedstawiam prostą instrukcję.

Jak przeprowadzić depilację woskiem w domu?

Najogólniej można powiedzieć, że zabiegi depilacji woskiem polegają na nakładaniu na skórę ciepłego lub zimnego półpłynnego lub płynnego wosku, który po zestaleniu odrywa się szybkim ruchem w stronę przeciwną do kierunku wzrostu włosów. Warunkiem skuteczności tej metody jest odpowiednia długość włosów – powinny mieć minimum 0,3 mm długości. Skuteczność tych zabiegów zależy w dużej mierze od wprawy, jaką posiadamy. Ten rodzaj depilacji pozwala na wyrwanie włosa wraz z cebulką, po zabiegu włosy odrastają wolniej i są słabsze. Niewątpliwą wadą tego zabiegu jest jego bolesność, nieumiejętnie przeprowadzona depilacja może również prowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Dużym walorem depilacji woskiem jest długi czas gładkości, jaki dzięki niej możemy osiągnąć:  efekt utrzymuje się przez około 3-6 tygodni.

Do przeprowadzenia depilacji woskiem w domu potrzebne będą: wosk (ciepły lub zimny), szpatułka, płaty bawełniane lub z miękkiej fizeliny (często dołączone do opakowania) oraz preparat łagodzący.

1. Zabieg rozpoczynamy od dokładnego odtłuszczenia powierzchni skóry. Jest to ważne, ponieważ włoski, na których pozostaną resztki tłuszczu nie zaabsorbują wosku. Najlepiej delikatnie przesuszyć skórę talkiem kosmetycznym.

2. Do naczynia z gorącą wodą wkładamy słoiczek z woskiem. Badając temperaturę na nadgarstku ustalamy właściwą. Wosk nie może być ani za chłodny, ani za gorący. Ważne, żeby był płynny i lepki.

3. Tak przygotowany wosk nakładamy na skórę szpatułką, zawsze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.

4. Po nałożeniu do powierzchni dociskamy przygotowane paski bawełny lub fizeliny i czekamy aż wosk ostygnie.

5. W kolejności nałożenia szybkim i energicznym ruchem, zrywamy paski pod włos.

6. Resztki wosku możemy zmyć oliwką. Na gładką skórę nakładamy preparat łagodzący.

A może depilacja cukrem?

Depilacja cukrowa stosowana była stosowana przez kobiety Bliskiego Wschodu już od stuleci. Od niedawna dostępna jest również na polskim rynku. Depilacja za pomocą pasty cukrowej przebiega podobnie jak depilacja woskiem. Kosmetyczka pokrywa depilowane miejsce pastą, która oblepia każdy włos oddzielnie co gwarantuje usunięcie nawet 2-3 milimetrowych włosów, z którymi nie radzi sobie wosk. Cechą charakterystyczną tego typu depilacji jest usuwanie włosów zgodnie z kierunkiem wzrostu, co powoduje, że nie łamią się i są usuwane wraz z cebulkami. Pasta zawiera cukier, sok cytrynowy, wodę oraz wyciągi ziołowe, nie zawiera składników chemicznych. Depilacja pastą cukrową jest mniej bolesna niż woskiem, gdyż pasta nie przylepia się bezpośrednio do skóry.

Depilację cukrową możemy stosować z powodzeniem również w domu, czy to za pomocą samodzielnie przygotowanej masy cukrowej (zapraszam do zapoznania się z przepisami na pastę cukrową) lub też przy użyciu gotowych past, dostępnych w drogeriach lub sklepach internetowych. Depilacja cukrowa zdaniem wielu osób jest łatwiejsza niż depilacja woskiem: nie potrzebujemy pasków fizelinowych, nie trzeba energicznie zrywać jej ze skóry, oraz jest mniej bolesna.

Podobnie jak w przypadku wosku, efekt depilacji cukrowej utrzymuje się około 3-6 tygodni, w zależności od siły wzrostu włosów.

  • Autor: Asia
  • Data: 31 paź
  • Komentarze: 1
  • Napisał: Novatio
    Czerwiec 11th, 2013 16:26

    Rewelacyjny zabieg. W naszym salonie stosujemy go już od 5 lat. Klientki są zachwycone. Dużo lepszy od wosku choć droższy.

Dodaj komentarz