Usuwanie-Owlosienia.pl

Ranking najlepszych domowych sposobów na depilację!

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informację, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.
Jeśli masz pytania związane z usuwaniem włosów lub odnośnie prezentowanych produktów - skontaktuj się z nami!

Krostki po depilacji

Wszelkiego rodzaju krostki występujące po depilacji mają charakter zapalny, czyli jest to nic innego jak zapalenie mieszków włosowych. Wykwity to drobne, pojedyncze bądź mnogie grudki zapalne, które przekształcają się w stożkowate krostki na podłożu rumieniowym, są przebite włosem. Zapalenie mieszka jest to głębokie bądź powierzchowne zakażenie mieszków bakteriami. Wnikają one z zewnątrz przez mieszek i ujścia przylegających do włosa gruczołów łojowych. Początkowo stan zapalny swoim zasięgiem obejmuje ujścia mieszka włosowego – ostiofolliculitis, następnie zajmuje cały mieszek włosowy – folliculitis i jego otoczenie - perifolliculitis. Zapalenie mieszka włosowego może przekształcić się nawet w czyraka (furunculus). Dochodzi do takiej sytuacji, kiedy to stan zapalny przekracza wielkość wiśni, zmiany są dość głębokie i dotyczą tkanki około mieszkowej. Główną przyczyną powstania zapalenia mieszków jest zakażanie spowodowane gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus), rzadziej przez inne drobnoustroje (Proteus vulgaris, Streptococcus pyogenes, Pseudomonas, Klebsiella). Ów dolegliwość występuje najczęściej na kończynach i twarzy.

Bakterie aktywują takie czynniki jak:

  • brak utrzymania odpowiedniej higieny,
  • wszelkiego rodzaju wydzieliny z ran,
  • zmiękczenie naskórka,
  • stosowanie na skórę preparatów z zawartością sterydów.

Jak zdiagnozować zapalenie mieszka włosowego?

Widoczna jest krosta bądź guzek zapalny otaczający włos. Zakażony włos można łatwo usunąć za pomocą pęsety jednak istnieje możliwość powstania kolejnych zmian. Dolegliwość ta może nabrać nawet charakteru przewlekłego, staje się to w momencie kiedy mieszki położone są głęboko w skórze np. w obrębie owłosionej skóry brody.

Czym jest w tym przypadku czyrak? Jest to ostro ograniczony, tkliwy uciskowo okołomieszkowy zapalny guzek najczęściej umiejscowiony na klatce piersiowej, pośladkach, szyi i twarzy. Początkowo zmiana wygląda jak typowy guzek, następnie przeistacza się w krostę (średnica 5-30milimetrów), ma centralną martwicę, która oddziela się w postaci czopa martwiczego, ropnego. Tego typu zmiany mogą mieć charakter nawrotowy.

Leczenie. Po depilacji dobrze jest zastosować mleczko nawilżająco – dezynfekujące. Tego typu preparaty to nic innego jak kosmetyki dla pań bądź panów po goleniu/depilacji. Jeżeli samo stosowanie odpowiednich kosmetyków nie wystarcza należy dołączyć preparaty przeciwbakteryjne. Najlepsze są takie mające od razu właściwości lekko złuszczające np. nadtlenek benzoilu (Benzacne, Brevoxyl, Akneroxid L). Stosuje się też płyny, maści bądź aerozole z antybiotykiem np. mupirocyną - Bactroban. Jeżeli po trzech do pięciu dni stosowania maści nie widać żadnej poprawy, zaczyna się przyjmować antybiotyk ogólnie (kloksacyklina, cefalosporyna I generacji).

Podczas leczenia czyraka głównym celem jest zapobieganie tworzenia się nowych. Stosuje się maści z antybiotykami i kompresy rozgrzewające. Czyraków nie należy wyciskać! Powoduje to „usuwanie” zakażonej treści z tkanki, a co za tym idzie poszerzanie i zaostrzanie zmian zapalnych.

Jak niektóre z Was mogły zaobserwować zapalenie mieszków włosowych nie jest byt atrakcyjne. Ciało pokryte czerwonymi krostkami po depilacji nie wygląda zachęcająco i nawet najpiękniejsza opalenizna, czy sukienka nie odciągną wzroku od tego typu zmian. Dlatego też tak ważna jest pielęgnacja skóry po depilacji.

Zobacz ranking najlepszych preparatów do depilacji